Endorsed Candidates

Planned Parenthood Advocates of Wisconsin endorses candidates who support family planning and a woman's right to choose. See below for our list of endorsed candidates! Learn more about voting and elections.

Help elect women's health champions Nov. 4! Volunteer or donate.


Not sure what districts you live in? Click here to find out.

Fall 2014 Endorsed Candidates

GOVERNOR
Mary Burke

LT. GOVERNOR
John Lehman

ATTORNEY GENERAL
Susan Happ

STATE SENATE

Penny Bernard Schaber (District 19 - Appleton)
Janet Bewley (District 25 - Ashland)
Tim Carpenter (District 3 - Milwaukee)
Dean DeBroux (District 1 - De Pere)
Jon Erpenbach (District 27 - Middleton)
Martha Laning (District 9 - Sheboygan)
Chris Larson (District 7 - Milwaukee)
Janis Ringhand (District 15 - Evansville)

STATE ASSEMBLY
Peter Barca (District 64 - Kenosha)
Mandela Barnes (District 11 - Glendale)
Terese Berceau (District 77 - Madison)
Jill Billings (District 95 - La Crosse)
David Bowen (District 10 - Milwaukee)
Jonathon Brostoff (District 19 - Milwaukee)
Dick Cates (District 51 - Spring Green)
Dave Considine (District 81 - Baraboo)
Steve Doyle (District 94 - Onalaska)
George Ferriter (District 42 - Fall River)
Peter Flesch (District 96 - Soldiers Grove)
Eric Genrich (District 90 - Green Bay)
Gary Hebl (District 46 - Sun Prairie)
Dianne Hesselbein (District 79 - Middleton)
Gordon Hintz (District 54 - Oshkosh)
La Tonya Johnson (District 17 - Milwaukee)
Robb Kahl (District 47 - Monona)
Frederick Kessler (District 12 - Milwaukee)
Debra Kolste (District 44 - Janesville)
Joe Majeski (District 1 - Sturgeon Bay)
Cory Mason (District 66 - Racine)
Beth Meyers (District 74 - Bayfield)
Chris Miller (District 50 - La Valle)
Tod Ohnstad (District 65 - Kenosha)
Jeff Peck (District 68 - Cadott)
Sondy Pope (District 80 - Cross Plains)
Daniel Riemer (District 7 - Milwaukee)
Melissa Sargent (District 48 - Madison)
Katrina Shankland (District 71 - Stevens Point)
Christine Sinicki (District 20 - Milwaukee)
Jeff Smith (District 93 - Eau Claire)
Mark Spreitzer (District 45 - Beloit)
Nancy Stencil (District 86 - Wausau)
Amanda Stuck (District 57 - Appleton)
Lisa Subek (District 78 - Madison)
Chris Taylor (District 76 - Madison)
Amy Sue Vruwink (District 70 - Milladore)
Dana Wachs (District 91 - Eau Claire)
Mandy Wright (District 85 - Wausau)
Leon Young (District 16 - Milwaukee)
JoCasta Zamarripa (District 8 - Milwaukee)
Josh Zepnick (District 9 - Milwaukee)

Spring 2013 Endorsed Winners

  • Tony Evers - State Superintendent of Public Instruction
  • Joe Parisi - Dane County Executive
  • Andrea Gage - Sun Prairie City Council District 2

Follow

Sign Up for Action Alerts

Search